C jak Czerwony

Kolor przewodnicki

W górach mijasz wycieczkę. Na czele idzie człowiek w czerwieni. Ty już wiesz, że to przewodnik ubrany w niemal mityczny czerwony polar. 

Fot. Dariusz Paździorek


Skąd właściwie czerwony?

Istnieje wiele teorii dlaczego to właśnie kolor czerwony został przypisany przewodnikom górskim. Jedna z nich łączy to z patronem przewodników górskich św. Szczepanem, który umarł jako męczennik. Inni twierdzą, że zwyciężyły względy praktyczne. Czerwony jest po prostu bardziej rzucający się w oczy. 

Fot. Jan Pizoń


Jak zdobyć czerwoną pelerynę superbohatera?

Aby móc cieszyć się blaskiem czerwonego polaru trzeba zdać egzamin państwowy. Egzamin składa się z dwóch części – teoretycznej podzielonej na część pisemną i ustną oraz część praktyczną. W woj. śląskim takie egzaminy przeprowadzane są zazwyczaj dwa razy do roku (okolice czerwca oraz października). 

By przystąpić do egzaminu państwowego konieczne jest zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. Takie zaświadczenie otrzymać można po pozytywnym przejściu przez kurs przewodnicki. Kurs trwa zazwyczaj dwa lata. W naszym przypadku rozpoczyna się na przełomie lutego i marca, a kończy dwa lata później – blachowaniem w ostatni weekend lutego. 

Więcej o tym czym jest blachowanie możesz przeczytać <Tutaj>

Fot. Michał Kulanek

Czerwony polar potrafi zahipnotyzować. Kusi i nęci, aż w końcu nie umiesz się mu oprzeć i idziesz na kurs. Wszystko po to żeby po 2 latach móc go założyć. Pozwolisz się skusić?

Przyjdź na spotkanie inauguracyjne 4 marca i zapisz się na kurs lub wyślij maila na adres kurs@skpg.gliwice.pl Daj sobie szansę, żeby czerwony polar zawisł w Twojej szafie!  😉

Przeczytaj również o tym jak Iza została Superbohaterem 😉